נשירת שיער והתקרחות תורשתית?

אתה חזק מול הגנטיקה.

8 עובדות מפתיעות על התקרחות

הידעתם? התקרחות היא לרוב גנטית, גם נשים מקריחות ולמקרה שתהיתם - תספורת לא תגרום לכם להקריח יותר. הנה כל העובדות הכי מעניינות על התקרחות ונשירת שיער.

נשירת שיער והתקרחות תורשתית?


אתה חזק מול הגנטיקה!

לרכישה Online >

טיפול יומי נגד התקרחות ונשירת שיער
על רקע תורשתי בגילאי 18-65

מכיל חומר פעיל 5% Minoxidil
יש לעיין בעלון לצרכן לפני השימוש

בואו נודה באמת: השיער שלנו הוא חלק חשוב מהמראה הכללי. נרצה בכך או לא, סביר להניח שבשלב כזה או אחר חלקנו נאלץ להתמודד עם מראה קרקפת שהופכת אט אט חשופה יותר למעשה, כמחצית מהגברים בישראל סובלים מהבעיה הזאת, שמתחילה להטריד אותם כבר בגילי העשרים. ולא רק גברים. כ-40% מהנשים בארץ סובלות מהתקרחות מסוימת שמתבטאת לרוב בהתדלדלות השיער.
ריכזנו עבורכם כמה סברות נפוצות לגבי נשירת שיער והתקרחות. פרופ' אבנר שמר, רופא עור בכיר בשיבא תל השומר עזר לעשות בהן סדר והסביר אילו מהן נכונות ואילו פחות.

1. התקרחות היא לרוב גנטית
הגנטיקה יכולה להשפיע על הסיכוי שלנו לסבול מקרחת. התופעה הזאת עשויה לעבור בתורשה מהאבא, אבל גם מהאמא שלנו. במילים פשוטות – אם אחד מהוריכם מקריח או ניחן בשיער דליל, יש סיכוי לא רע שגם אתם תסבלו מכך במידה כזו או אחרת.

2. גם נשים מקריחות
אמנם, לעומת הגברים, נשים מוגנות במידה מסוימת ע"י הורמון האסטרוגן שמונע מהן להקריח לחלוטין, אך תופעת ההתקרחות בהחלט אינה פוסחת גם עליהן, והיא מתגברת בסביבות גיל המעבר כאשר רמת האסטרוגן פוחתת באופן טבעי. כאמור, הסיכוי לכך גדל כאשר יש במשפחתה של האישה גנטיקה של התקרחות. אגב, התקרחות נשית שונה מזו של הגברים והיא לרוב מתבטאת בירידה בנפח או בצפיפות השיער ולא בהתקרחות מוחלטת.

3. תרגול יוגה יכול לעזור למניעת התקרחות
מסתבר שהתנוחות ההפוכות שבהן משתמשים במהלך התרגול, משפרות את זרימת הדם לקרקפת, מה שמזין אותה ומסייע למניעת הנשירה. גם הרוגע שמשרה התרגול תורם להפחתת סטרס, שאף הוא ידוע כגורם מוכר שעשוי לעודד את התופעה. אולם, עדיין נדרשים מחקרים משמעותיים כדי להוכיח את הטענה הזאת.

4. אין קשר בין תספורת לבין נשירה שמובילה להתקרחות
ובניגוד למה שנהוג לחשוב, פעולת הגזירה או הגילוח אינה מחזקת את שרשי השיער.

5. גם חיות יכולות לסבול מהתקרחות
מסתבר שבני האדם הם לא היחידים שסובלים מהבעיה, שעלולה להיגרם עקב חילופי עונה, מוטציות גנטיות שונות או טפילים. התופעה המעט ביזארית הזאת יכולה להתרחש אצל שימפנזים, עכברים דובים, ויש ביניהם כאלה שפשוט נולדים ככה – כמו חתול הספינקס לדוגמה – זן מסוים של חתולים שנולד ללא פרווה.

6. אפשר לעכב את תופעת ההתקרחות
ישנם תכשירים המכילים את תמיסת מינוקסידיל, חומר המוכח מחקרית כיעיל לטיפול בנשירת שיער והתקרחות מהסוג התורשתי בקרב גברים ונשים. מדובר בתמיסה המיועדת להתזה על הקרקפת והתמדה בשימוש תביא להאטת הנשירה ולעיתים אף להצמחת שיער הקרקפת. כמו כן, ישנן תרופות לטיפול בנשירה הניתנות במרשם רופא בלבד.

7. חשוב שקרחים ימרחו קרם הגנה על הקרחת
בעוד ששיער מסתיר את הקרחת ומצמצם את החשיפה הישירה לשמש, קרחת דורשת שימוש בקרם הגנה, בדיוק כפי שכל אזור אחר שחשוף לקרינת השמש זקוק לו. במקום להתבייש, הצטיידו בקרם איכותי ומרחו אותו בהנאה על הראש שלכם. זכרו שאם אתם לא תשמרו עליו אף אחד לא יעשה זאת עבורכם. ובינינו, קרחת שמעוטרת בכתמי שמש היא – איך לומר, פחות חיננית.

8. עיסוי הקרקפת יכול לעודד את צמיחת השיער
ישנן עבודות מחקריות בודדות בלבד המתייחסות לכך שמסאז' בקרקפת אכן יכול לעזור לצמצם את תופעת נשירת השיער. אולם, פרופ' שמר מציין כי צורך במחקרים נוספים כדי לאשש ממצא זה.

נשירת שיער והתקרחות תורשתית?


אתה חזק מול הגנטיקה!

לרכישה Online >

טיפול יומי נגד התקרחות ונשירת שיער
על רקע תורשתי בגילאי 18-65

מכיל חומר פעיל 5% Minoxidil
יש לעיין בעלון לצרכן לפני השימוש

*התוכן בכתבה זו אינו מהווה חוות דעת מקצועית, המלצה, תחליף להתייעצות עם מומחה או קבלת ייעוץ רפואי.

מינוקסי 5 לגברים מכיל חומר פעיל 5% Minoxidil. יש לעיין בעלון לצרכן לפני השימוש.
מינוקסי 2 לנשים מכיל חומר פעיל 2% Minoxidil. יש לעיין בעלון לצרכן לפני השימוש.

בלוג שיער